top of page
Szukaj
  • izosia

Doradztwo zawodowe- kształcenie w kształtowaniu przyszłości


26 października b.r. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się Warmińsko-Mazurski Kongres Doradztwa Zawodowego „Doradztwo zawodowe – kształcenie w kształtowaniu przyszłości”.

Organizatorem kongresu był Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty przy współudziale Zespołu Powiatowych Doradców Zawodowych oraz Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Edukacji i Nauki.

Celem Kongresu była integracja środowiska wokół zagadnień związanych z rozwojem i wyzwaniami, jakie stoją przed doradcami zawodowymi, a także podnoszenie jakości doradztwa zawodowego poprzez dzielenie się wiedzą i doświadczeniem w zakresie rozwiązań organizacyjnych, technologicznych i metodycznych.

Po otwarciu kongresu przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty występujący prelegenci zaprezentowali następujące tematy:

· Jak w zmieniającym się świecie odpowiedzieć na potrzeby młodego pokolenia przedstawiła Pani Anna Hryniewicz – psycholog Instytutu Edukacja Pro Futuro. Pani Marta Koch-Kozioł kierownik Wydziału Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego Ośrodka Rozwoju Edukacji omówiła temat dotyczący wykorzystywania technologii IT w procesie doradczym.

· O znaczeniu i roli mobilności edukacyjnej w kontekście nabywania kompetencji kluczowych zaprezentowała Pani Anna Kowalczyk – ekspert Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Erasmus+,

· Pani Renata Maria Iłeczko – starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie przedstawiła doświadczenia związane z wdrażaniem i realizacją Programu Wspomagania Uczniów w Wyborze Zawodu „Laboratorium. Mój profil”

· Pani Jolanta Majerska-Sawko – przedstawiciel Tymbark MWS Sp. z o.o. wskazała zalety programu oraz korzyści płynące z jego realizacji zarówno dla uczniów, jak i pracodawców.

· W jaki sposób podjąć współpracę z pracodawcą oraz jak utworzyć klasę patronacką przedstawili: Pani Agnieszka Opaluch – dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Ełku im. Jędrzeja Śniadeckiego oraz Pan Paweł Błaszak – wiceprezes Saxdor Shipyard Sp. z o.o. (Saxdor) w Ełku.


W drugiej części kongresu została przeprowadzona dyskusja, której przewodniczyła Pani Agnieszka Opaluch – Wojewódzki Koordynator Doradztwa Zawodowego przy Warmińsko-Mazurskim Kuratorze Oświaty. Uczestnicy tego wydarzenia i zaproszeni goście rozmawiali o roli doradztwa zawodowego w szkole w kontekście przygotowania uczniów do umiejętności przebranżawiania się oraz zdobywania nowych kwalifikacji.

Adriana Waśk doradca zawodowy PORE
11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page