top of page
Szukaj

Materiał dla rodziców niemowląt.

Zaktualizowano: 10 lip 2021

Było już w naszym Kąciku Porad dosyć dużo informacji i wskazówek dla rodziców dzieci w młodszym i starszym wieku szkolnym. Tym razem prezentujemy materiał dla rodziców niemowląt.
High Need Baby – wymagające dziecko, czyli jakie?


jeśli dziecko jest:
  • intensywne: High Need Baby wytrwale i donośnie manifestują swoje potrzeby i wyrażają uczucia. Nie kwilą pod nosem „pani matko, czy nadeszła już pora posiłku, gdyż przekąsiłbym co nieco?”, tylko ile fabryka dała krzyczą „JEEEEŚĆ! SZYBCIEJ!!!”. Gdy się śmieją, to aż do czkawki dostają. Gdy płaczą, nawet skarpetki mają mokre.

  • domagające się: cecha, którą wiele osób określa jako „terroryzm” (okropne określenie, swoją drogą). High Need Baby nie zniechęca się brakiem reakcji rodzica, przeczekiwanie, aż dziecko się znudzi albo zrezygnuje- nie skutkuje.

  • nadaktywne:  są to dzieci ruchliwe, nielubiące krępowania i ograniczeń.

  • łakome: wiele High Need Babies je tylko raz dziennie: od rana do nocy. I choć większość noworodków potrzebuje nawet kilkunastu karmień na dobę, to wymagające dzieci nie schodzą z tej ilości nawet przez następny rok. Ssanie i kontakt skóra do skóry, jest dla nich sposobem na uspokojenie się. Nie jest rzadkością, że idea „karmienie co 3 godziny” staje się realna w 10-11 miesiącu życia, po naprawdę konkretnym rozszerzeniu diety malucha.

  • często się wybudza

  • niezaspokojone: wymagające niemowlę sprawia czasem wrażenie, jakby było ciągle niezadowolone i w złym humorze.

  • nieprzewidywalne: jedyną stałą rzeczą w życiu „hajnida” jest zmienność. Notowanie pór karmień, liczby pobudek, czasu aktywności i snu oraz próba odnalezienia jakiegoś rytmu, regularności powodują tylko frustrację rodzica. Czasem ziewa o 18.00, następnego dnia fika do 23.00. Akceptuje noszenie w chuście, by za tydzień obrazić się na jakiekolwiek próby zamotania. Te same sytuacje powodują u niego raz śmiech, raz łzy.

  • nadwrażliwe: są czujne, szybko reagują na zmiany w otoczeniu. Świetnie odbierają emocje wszystkich wokół i silnie je współodczuwają. Dojrzą najmniejszy paproszek. Usłyszą najcichszy dźwięk!  Nieobcięta w body metka urasta do rozmiarów włosiennicy. Wrażliwość na dotyk przejawia się też czasem niechęcią do przytulania, kontaktu fizycznego, masażu.

  • nieodkładalne:   wymagające dzieci nie lubią leżeć samotnie. Wiele z nich potrzebuje duuużo noszenia na rękach.  Bezruch jest ich wrogiem – High Need Baby chce być kołysane, bujane, musi zwiedzać mieszkanie. Gdy wymagające niemowlę już zaśnie, trudno odłożyć je do łóżeczka, nie budząc. Lubi spać na rękach , ewentualnie z piersią w buzi. Wymagające niemowlęta często nie znoszą również jeżdżenia w wózku i awanturują się w foteliku samochodowym.

  • nastawione na kontakt z rodzicem: żadna świecąco-grająca zabawka nie jest dla „hajnida” nawet w połowie tak interesująca jak drugi człowiek. Wymagające dzieci chcą być blisko cały czas, wspólnie z rodzicem się bawić, spać, obserwować świat. Nie potrafią zbyt długo zająć się same sobą. Rozpaczają, jakby przytrzasnęły sobie paluszek drzwiami, gdy wychodzisz na minutę do kuchni. W późniejszym czasie pełzają/raczkują za rodzicem do toalety. „Jak usypia moje dziecko? Normalnie, gaszę światło, wkładam mu smoczka, odpalam króliczka z pozytywką, pokręci się chwilę i zasypia” – dla rodzica dziecka wymagającego te słowa brzmią jak science-fiction. High Need Baby przez wiele miesięcy  będzie potrzebowało pomocy dorosłych w zasypianiu. Niektóre z trudem tolerują innych opiekunów niż rodzice. Dużo czasu upływa, zanim zaakceptują obcych ludzi. Inne są wręcz namolne w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich (źródło: www.wymagajace.pl)

W badaniach, które robiono w latach 50-tych stwierdzono, że około 10 % dzieci to są tzw. dzieci trudne. Oczywiście zastanawiano się czy one się takie rodzą czy też jest to wina rodziców, ale badacze doszli do wniosku, że ich zachowanie jest niezależne od tzw. błędów rodzicielskich. Życie z nimi jest nieprzewidywalne gdyż nie mają regularnego rytmu życia i funkcjonowania, co jest ogromnym wyzwaniem dla rodziców. Zazwyczaj pierwszy rok życia z nimi jest bardzo energochłonny . Właściwa diagnostyka ich potrzeb jest tutaj kluczowa gdyż ze względu na swoją nadwrażliwość( na bodźce dotykowe, słuchowe ….) dzieci spostrzegają otaczający ich świat jako wrogi. Gdy troskliwe i indywidualnie podchodzimy do ich potrzeb wyrastają na wspaniałych, wrażliwych ludzi. (źródło: Katarzyna Sawicka  „Wymagające dziecko” youtube)filmik dotyczący High Need Baby:

  

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Niepożądane zachowania dzieci i młodzieży

W swojej pracy zawodowej lub też życiu codziennym spotykamy się z różnymi trudnymi reakcjami dzieci, które w ogólnym ujęciu można rozumieć jako „zachowanie niepokojące”. Impulsywność reakcji w odpowie

댓글


bottom of page