top of page
Szukaj

Wskazówki dla osób jąkających się

1. Pamiętaj o równym, spokojnym oddychaniu.


2. Rozluźnij mięśnie, zwłaszcza te w obrębie aparatu artykulacyjnego. Możesz wśród ogólnie dostępnych  ćwiczeń rozluźniających znaleźć takie, które najlepiej na Ciebie działają lub wymyślić jakieś własne.


3. Mów powoli. Bardziej skupiaj się na treści swojej wypowiedzi, niż na dokładnej artykulacji.


4. Nie denerwuj się, gdy przydarzy Ci się niepłynność. Pamiętaj, że każdy ma z czymś trudności i nikt nie jest doskonały.


5. Nie wstydź się! Kiedy Ty sam poradzisz sobie psychicznie ze swoim jąkaniem, nabierzesz dystansu i większej pewności siebie – otoczenie również będzie Cię lepiej postrzegać. Niepłynności w mowie przydarzają się każdemu, zaś jąkanie nikogo nie dziwi, ani nie śmieszy, ani nie przeraża.


6. Zastanów się, w jakich sytuacjach jąkanie się nasila (zmęczenie, rano, wieczorem, gdy masz zły nastrój, martwisz się), staraj się uspokoić swoje emocje, szukać pozytywnych stron i w miarę możliwości podejść do sprawy „na chłodno”.


7. Jeśli już przydarzy Ci się niepłynność:

– zrób chwilową pauzę

– rozluźnij mięśnie

– zwolnij tempo mówienia (pomocne może się okazać przeciągnięcie głoski rozpoczynającej wyraz lub poprzedzenie go lekkim cichym chuchnięciem: albo – (h)albo)

– odwróć swoją uwagę od niemiłego przeżycia, przywołaj miłe wspomnienie0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page