top of page
Szukaj

PIĘĆ SPOSOBÓW OKAZYWANIA MIŁOŚCI

Zaktualizowano: 10 lip 2021

autor: Adriana Waśk


Miłość to wszystko, czego mi trzeba. I czekolada, to cytat z książki „Niezbędnik rodzicielski” autorów Nicky i Sila Lee.


Chyba wszyscy są zgodni co do tego, że w tym naszym pięknym życiu najbardziej potrzebujemy miłości. każdy z nas i ten duży człowiek i mały potrzebuje wiedzieć, że jest kochany bezwarunkowo. Miłość możemy okazywać na różne sposoby i to jak się okazuje nie są tylko słowa czy czułe gesty.  Dzieci szczególnie potrzebują okazywania im miłości. I to jak się zachowują wskazuje poziom, w jakim stopniu są kochane, czy ich zbiornik miłości jest napełniony. Dzieci w młodszym wieku inaczej wyrażają swoje emocje, niż nastolatki, którzy na brak miłości często wykazują zachowania antyspołeczne, buntownicze.


Dzieci, które są pewne miłości swoich rodziców odnoszą wiele korzyści w sferze emocjonalnej, społecznej. Są bardziej ufne, mają poczucie własnej wartości, są bardziej skłonne do zawierania przyjaźni, mają swoje zdanie z szacunkiem do innych.

Nie zawsze wystarczy powiedzieć do swojego dziecka czy bliskiej osoby „kocham Cię”. Nasze dzieci potrzebują czuć, że są kochane.


Jak sprawić, żeby nasze dzieci w swoich sercach i umysłach wiedziały i czuły naszą miłość.


Gary Chapman, psycholog i terapeuta rodzin w swojej książce „Pięć języków miłości” pokazuje, że są różne sposoby wyrażania miłości względem innych i że każdemu z nas jeden lub dwa z owych „języków miłości” odpowiadają bardziej niż pozostałe.


Pięć języków okazywania miłości

 1. Słowa

Słowa mają wielką siłę, mogą budować, ale też i ranić. Jako rodzice możemy mówić dzieciom słowa, które wpłyną na to, jak będą myślały o sobie.


Dwa słowa „kocham Cię” mogą skruszyć niejedno serce, mogą tak wiele wprowadzić dobra.


Rodzice często powinni wyznawać miłość swoim dzieciom od tych pierwszych chwil ich życia i tak do końca. Nawet nastolatki tęsknią za takimi słowami, choć oficjalnie się do tego nie przyznają.


Stosowanie takich zwrotów jak np. „Miło mi się z Tobą rozmawia”, „Lubię patrzeć jak grasz w piłkę, jak się bawisz”, „Uwielbiam z Tobą przebywać” to zwroty, które powinny pojawić się w naszym słowniku wyrażania uczuć.


Z doświadczeń własnych wiemy, że nie jest to takie proste, zwłaszcza, że w swoim dzieciństwie być może nie mieliśmy takich wzorców, nie słyszeliśmy  takich słów.

Dla rodziców małych dzieci może być pomocna książka Guess How Much I Love You [„Zgadnij, jak bardzo Cię kocham”.


Gdy jednak przełamiemy te bariery i zaczniemy małymi krokami wyrażać swoje uczucia, będzie coraz łatwiej. To tak jak z nauką wielu czynności. Na początku raczkujemy, czujemy się niezręcznie, a na końcu nie wyobrażamy siebie w innej sytuacji.


W rozmowach z dziećmi nie zapomnijmy o:

 • słowach pochwały charakteru dziecka

 • chwalenia nie tylko osiągnięć ale i samego zaangażowania dziecka

 • słowach okazywania naszej dumy, wiary, że cenimy nasze dzieci

1. Czas spędzany sam na sam.

Kiedy odkładamy wszystko, aby pobyć z drugą osobą, ofiarować jej swój czas. Pokazać, że przez to ta osoba jest dla nas ważna. Kiedy koncentrujemy naszą uwagę na tym co robimy razem, ale też słuchanie co mówi do nas ta osoba, co robi.

Często w naszych domach słyszymy „ czy pobawisz się ze mną?”. Najczęściej dzieci słyszą tak bardzo nielubiane przez rodziców słowa nie, może później, nie mam czasu.

Wiemy jednak, jak ważny jest indywidualny czas spędzony z dzieckiem. To czas kiedy możemy się poznawać, uczyć komunikacji. Wielu rodziców stwierdza, że dzieci najchętniej podejmuję rozmowę kiedy spędzają czas tylko z rodzicem np. na spacerze, podczas przygotowania  posiłku, obejrzenia ciekawego filmu, meczu.

Warto więc wykorzystywać różne okazje, aby spędzić razem czas, rozmawiać na różne tematy, dowiedzieć się o zainteresowaniach swojego dziecka, co myśli, co lubi.


A jak być dobrym słuchaczem?

 • Poświęcaj swoją pełną uwagę

 • Okiełznaj rozproszenia

 • Okaż zainteresowanie

 • Słuchaj nie krytykując

 • Rozpoznawaj uczucia

 • Zastanów się nad tym co dziecko powiedziało

2. Dotyk

Dotyk może w prostym geście wyrażać na raz: przywitanie, wsparcie, troskę, pocieszenie i bezpieczeństwo. Okazywanie fizycznej czułości naszym dzieciom nie dotyczy tylko przytulania i całowania. W stosunku do najmłodszych fizyczny kontakt przychodzi naturalnie i łatwo np. podczas kąpieli, ubierania, opowiadania bajek na dobranoc. Dotyk może działać uspokajająco i łagodząco, kiedy przygotowujemy dzieci do snu.

W okresie dojrzewania nastolatkowie są często wrażliwi na punkcie kontaktu wszelkiego rodzaju. Ale i tu znajdą się sposoby na okazywanie im bliskości: może to być np. położenie ręki na ramieniu, szybkie objęcie lub całus na powitanie.


Należy też pamiętać, że to co jest dobrym i zdrowym sposobem fizycznego okazywania czułości w pewnym okresie życia dziecka może zamienić się w poczucie naruszenia prywatności w jego późniejszym okresie.  Dlatego rodzice mają obowiązek uczyć dzieci od najmłodszych lat czym jest dobry, a czym zły dotyk, jak właściwie okazywać czułość i nie być tym skrępowany.


Okazywanie miłości za pomocą zdrowego i pełnego uczucia dotyku

buduje w dzieciach poczucie własnej wartości

3. Prezenty


Chyba większość z nas lubi otrzymywać prezenty. Są rodzice, którzy często obdarowują swoje dzieci prezentami, inni uważają, że jest to niewłaściwy środek zastępczy okazywania miłości.


O co w tych prezentach chodzi?


Uważnie wybrany i podarowany we właściwym czasie prezent jak najbardziej może być wyrazem okazywania naszego zainteresowania i miłości. W ten sposób komunikujemy naszym dzieciom, że troszczymy się o nie i je kochamy. Nie musi to być wielka rzecz, ale drobna np. ulubione lody, kredki, kolorowanka.


Prezent może znacząco wyrazić nasze uznanie w sytuacjach kiedy dziecko podjęło szczególny wysiłek, aktywność, kiedy świętuje jakieś osiągnięcie.


Jeśli dziecko pragnie otrzymać wymarzoną zabawkę, może zacząć oszczędzać pieniądze w ramach kieszonkowego, lub możemy taki prezent podarować np. na urodziny. Okres oczekiwania na prezent jest ważny wychowawczo, ponieważ uczy wartości opóźnionej gratyfikacji. Jest to szczególnie istotne w obecnych czasach, kiedy wszystko chcemy naraz dawać swoim pociechom.


Kiedy planujemy niespodzianki, dzieci lubią nam w tym pomagać. Możemy je zaangażować w przygotowaniu do rodzinnych uroczystości: pomoc w pieczeniu ciast, wybieraniu prezentów, dekorowaniu stołu i mieszkania. Będzie to wielka radość w odkrywaniu dawania i otrzymywania.

4. Czyny


Kiedy robimy coś dla drugiej osoby, Gdy okazujemy życzliwość, jesteśmy mili, to okazujemy naszą miłość w praktyce.


Lista wszystkich czynności wykonywanych w naszych domach jest z pewnością bardzo długa i nigdy się nie skończy. Rodzice na różne sposoby starają się sprostać potrzebom dziecka. Dla niektórych jest to zaangażowanie non – stop, aby wszystko utrzymać na wysokim poziomie. Jednak takie podejście powoduje brak czasu na zabawę i odpoczynek. Inni rodzice są z kolei bardzo beztroscy, brak zainteresowania dziećmi, zapominanie o ważnych wydarzeniach.


Jak znaleźć ten złoty środek?


Z pewnością nigdy nie jest za wcześnie na naukę okazywania wdzięczności. Jest to naturalne, że małe dzieci traktują to, co dla nich robimy jako oczywiste. Przyjmują, że rodzice są po to, aby zaspokajać ich potrzeby. Dlatego jeśli będziemy uczyć dzieci okazywania wdzięczności, wytworzą one w sobie nawyk mówienia „dziękuję”. Podziękowanie za posiłek, czyste ubrania, odwiezienie do szkoły, pomoc w odrabianiu lekcji to ważny element wychowania.


Zachęcanie dzieci do pomagania to również istotna wartość. Stosownie do wieku i możliwości, codzienne powierzanie dziecku obowiązków uczy je współdziałania w rodzinie. Oczywiście nie zawsze spotkamy się z aprobatą i chęcią, jeśli jednak chcemy uczyć nasze dzieci samodzielności i zaradności życiowej to jest to najlepszy sposób.

Gary Chapman opisuje tych pięć sposobów okazywania miłości jako „język miłości”. Dla każdego z nas szczególnie ten jeden będzie tym, który komunikuje nam miłość, który będzie napełniał nasz „zbiornik emocjonalny”.


Warto zatrzymać się przez chwilę i rozważyć:

 • Jak sądzisz, jakie są języki miłości Twoich dzieci?

 • Który z nich jest najłatwiejszy w życiu?

 • Który jest najtrudniejszy?

 • Co możesz już dzisiaj zrobić, aby pokazać dzieciom, że je kochasz?

 • Czy już wiesz co jest najważniejsze dla Twojego dziecka?

 • Jakim jeszcze innym sposobem możesz wyrazić swoją miłość?

 • A jaki jest Twój język miłości?

autor: Adriana Waśk

Literatura: Nicky i Sila Lee, Niezbędnik rodzicielski

155 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Niepożądane zachowania dzieci i młodzieży

W swojej pracy zawodowej lub też życiu codziennym spotykamy się z różnymi trudnymi reakcjami dzieci, które w ogólnym ujęciu można rozumieć jako „zachowanie niepokojące”. Impulsywność reakcji w odpowie

Comentarios


bottom of page