top of page
Szukaj

PROJEKTOWANIE UNIWERSALNE, CZYLI TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU W POWIECIE NIDZICKIM


W dniach 2-8 kwietnia 2022 roku w naszym regionie obchodziliśmy "Powiatowy Tydzień Świadomości Autyzmu", zorganizowany przez PORE w Nidzicy. Patronat honorowy nad całością działań w ramach "niebieskiego tygodnia" objął Starosta Powiatu Nidzickiego, Pan Marcin Paliński. W ramach obchodów specjaliści Poradni pod kierunkiem doradcy metodycznego kształcenia specjalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli zorganizowali kilka przedsięwzięć, których celem było przede wszystkim zwiększenie świadomości, wrażliwości mieszkańców naszego powiatu na potrzeby osób ze spektrum autyzmu oraz ich inkluzja w przestrzeń społeczno-kulturalną naszego regionu. Ważnym punktem całego tygodnia było uroczyste otwarcie wernisażu pt.: „W świecie AUtenTYcZnej Mnogości”.

Różnorodność kontekstów i form niewątpliwie pobudzała odbiorców sztuki do przemyśleń. Stanowiła maleńką cząstkę tego, jak widzą świat, ile mają pasji i radości w wyrażaniu siebie osoby ze spektrum autyzmu. Wystawa zorganizowana została dzięki gościnności Nidzickiego Ośrodka Kultury. Autorami zaprezentowanych w murach nidzickiego zamku prac były dzieci, młodzież i dorośli ze spektrum autyzmu- podopieczni placówek mieszczących się na terenie powiatu nidzickiego. Wspaniali Artyści to wyjątkowe Osoby, owszem mają zaburzenia ze spektrum autyzmu, ale nie to było głównym przedmiotem wystawy. W wielu aspektach Osoby te nie różnią się od Ludzi typowych neuronalnie: śmieją się, denerwują, zakochują. Bywa, że płaczą, bo wielość dźwięków, barw, faktur tego świata, czy złożoność kontekstów społecznych zwyczajnie ich przerasta. Czasem przerasta ich po prostu brak ludzkiej życzliwości. Jak każde dziecko, nastolatek, dorosły lubią oglądać filmy, poszukiwać ciekawostek w czeluściach Internetu, grać na instrumentach i na konsoli. Piękne dzieła plastyczne oraz fotograficzne okraszono krótkimi notami na temat autorów.

Z tego miejsca dziękujemy NOK w Nidzicy za przestrzeń do prezentacji dzień, a także Nauczycielom, którzy zaangażowali się w przygotowanie prac ze swoimi podopiecznymi. Dziękujemy:

  • Ośrodkowi Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczemu oraz Przedszkolu Specjalnemu „Zaczarowany Ogród” mieszczącym się przy PSONI w Nidzicy;

  • Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Nidzicy;

  • Szkole Podstawowej nr 1 w Nidzicy;

  • Szkole Podstawowej nr 3 w Nidzicy.

Dziękujemy także wszystkim Gościom przybyłym na otwarcie wystawy.

Serdeczne podziękowania dla Pani Ewie Ekiert-Jaworskiej za piękną fotograficzną pamiątkę, której namiastkę możecie zobaczyć w tym artykule. Poniżej znajdują się także fantastyczne fotografie ze strony Starostwa Powiatowego w Nidzicy.

Kolejnym ważnym punktem "Powiatowego Tygodnia Świadomości Autyzmu" były warsztaty dla rodziców dzieci w spektrum autyzmu oraz tych, których pociechy są w trakcie procesu diagnostycznego. Temat agresji, konstruktywnego wyrażania potrzeb wzbudzał wiele emocji i ważnych przemyśleń, dotyczących między innymi samodzielności w życiu dorosłym tej grupy Osób. Dzięki warsztatom, spontanicznie zawiązała się grupa wsparcia rodziców wychowujących dzieci w spektrum. Spotkania grupy ruszają jesienią 2022 roku, będą odbywały się w siedzibie naszego ośrodka. Organizacją spotkań oraz opieką merytoryczną zajmie się Pani Marta Bonalska- pedagog specjalny Poradni P-P, nauczyciel-praktyk z SOSW w Nidzicy, od trzech lat pełniąca także funkcję doradcy metodycznego kształcenia specjalnego w naszym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli. Już dziś serdecznie zapraszamy Państwa na te spotkania.


Dyrektor i Zespół Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Nidzicy

41 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page