top of page
Szukaj

Wernisaż artystów z ASD, jako forma uniwersalnego projektowania świadomości społeczności lokalnej

4 kwietnia 2023 r. na nidzickim zamku odbył się wernisaż prac dzieci, młodzieży i dorosłych ze spektrum autyzmu pt. „ŚwiAt aUTentYcZnej Mnogości”. Zebranych gości przywitała Pani Małgorzata Wilińska Dyrektor Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Nidzicy. Głos zabrał również gość szczególny, Pan Krzysztof Marek Nowacki Warmińsko- Mazurski Kurator Oświaty.

Według danych z SIO MEiN aktualnie w polskich szkołach uczy się ponad 82 tysiące osób z ASD. Dzięki usprawnieniu procesu diagnostycznego w powiecie nidzickim przybywa również takich uczniów. Od kilku miesięcy mieszkańcy naszego powiatu mają możliwość bezpłatnej diagnozy ASD najnowocześniejszym narzędziem, jakim jest ADOS-2. Bon na jego zakup Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Nidzicy otrzymała na 50-lecie swojego istnienia. Podczas inauguracji wernisażu Pani Małgorzata Wilińska Dyrektor Poradni na ręce Pana Starosty złożyła podziękowania Zarządowi Powiatu Nidzickiego za ten wyjątkowy prezent.

Organizowany przez PORE w Nidzicy wernisaż prezentował dzieła artystów, których spektrum autyzmu to nie jedyne określenie dla ich wyjątkowości. Znajdujące się na sztalugach prace powstały pod czujnym okiem nauczycieli szkół i ośrodków mieszczących się na terenie naszego powiatu. Z tego miejsca dziękujemy nauczycielom i opiekunom zaangażowanym w dmuchanie w skrzydła młodych artystów z:

SOSW im. Ks. Jana Twardowskiego w Nidzicy,

OREW im. Jana Pawła II w Nidzicy,

Niepublicznego Przedszkola „Zaczarowany Ogród” w Nidzicy,

SP im. Janusza Korczaka nr 3 w Nidzicy,

SP im. Orła Białego w Zaborowie.

Wśród prezentowanych prac znalazły się też takie, które powstały w domowym zaciszu, dostarczone przez naszych wspaniałych rodziców do PORE.


Zanim zebrani goście przystąpili do oglądania wystawy, mieli okazję uczestniczyć mini pokazie talentów. Zuzanna Moszczyńska za pomocą poetyckich słów, wspomaganych wyświetlanymi piktogramami wprowadziła nas w „świAt aUTentYcZnej Mnogości”. Paweł Rudnik z SOSW w Nidzicy pokazał swój talent ekspresowego układania kostki Rubika. Na zakończenie Arkadiusz Kobus z OREW w Nidzicy zaśpiewał utwór Zbigniewa Wodeckiego pt. „Lubię wracać tam, gdzie byłem”.

Na wernisażu obecni byli artyści, opiekunowie i rodzice oraz:

Marcin Paliński Starosta Powiatu Nidzickiego, który objął wernisaż honorowym patronatem;

Marek Wolszczak Wójt Gminy Kozłowo;

Iwona Urbanowicz Sekretarz Powiatu Nidzickiego;

Joanna Maksym Kierownik Wydziału Oświaty, Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego Powiatu Nidzickiego; Małgorzata Jarka Inspektor Wydziały Oświaty Powiatu Nidzickiego;

Ewa Gałka Prezes PSONI koło w Nidzicy; Anna Kalinowska Dyrektor PCPR w Nidzicy;

Dyrektorzy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych powiatu nidzickiego. Wernisaż przygotowany został przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej PORE w Nidzicy. Jesteśmy przekonani, że tego typu działania przyczynią się do uniwersalnego projektowania świadomości społeczności lokalnej, tym samym pozwolą budować przestrzeń sprzyjającą inkluzji dzieci, uczniów z zaburzeniami rozwojowymi oraz ich rodzin, zamieszkujących powiat nidzicki. Działanie było jednym z planowanych przedsięwzięć realizowanych w ramach „Innowacyjno- wdrożeniowego projektu wsparcia międzysektorowego”, którego celem jest między innymi projektowanie wsparcia środowiskowego dla rodzin z naszego powiatu.


138 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page