top of page
Szukaj
  • izosia

Zagrożenia dla dzieci i nastolatków wynikające z nadmiernego korzystania ze smartfonówRozpoczęły się wakacje, dwumiesięczna przerwa od stałych obowiązków szkolnych i innych cyklicznych zajęć, które realizują dzieci i młodzież w trakcie roku szkolnego. Niektórzy wyjadą na letni odpoczynek, będą zaoferowani poznawaniem nowych miejsc, osób i aktywności. Są też dzieci, które czas wakacyjny spędzą w domu, wśród rodziny i rówieśników. Niezależnie od tego gdzie nasze „pociechy” spędzą czas wakacyjny, warto wiedzieć, że będą teraz bardziej narażone na częstsze i dłuższe korzystanie z telefonów i Internetu. Całkowite odebranie dzieciom i nastolatkom „mediów cyfrowych” jest nieskuteczne, bowiem w dużym stopniu ich życie społeczne toczy się w telefonie i Internecie; wiemy to też My- Dorośli, będący uczestnikami różnych grup społecznościowych. A zatem jak zależy nam na tym, aby dzieci zainteresowały się światem realnym, to po prostu, warto im pokazać, że jest on atrakcyjny.

My Dorośli- rodzice, opiekunowie często modelujemy zachowania naszych dzieci, a one widzą, że telefony i media nas pochłaniają, zatem warto rozpocząć od zmiany własnych nawyków, by potem wymagać właściwych postaw u dzieci.

Nadmierne, długotrwałe korzystanie ze smartfonów przez dzieci i młodzież niesie bardzo dużo zagrożeń. Okazuje się, że pogarszają się funkcje poznawcze, a to z kolei powoduje problemy w nauce. Osłabia się umiejętność czytania, ubożeje słownictwo. Spłyca się wyobraźnia, maleje ciekawość poznawcza, pogarsza się sfera emocjonalna. Nasze mózgi na szczęście potrafią „dostroić się” do różnych narzędzi i zmieniających się okoliczności, ale tu jednak bardziej chodzi o powszechność i nadużycie jaką jest stałe wpatrywanie się w ekran smartfona, a to „rozleniwia” mózg.

Wniosek z tego taki, że MY- Dorośli- rodzice, zobowiązani do wychowania, starajmy się o stworzenie naszych „pociechom” alternatywy dla bardzo atrakcyjnych telefonów komórkowych. Mogą to być: wspólne pasje, gry zręcznościowe, łamigłówki, kostka Rubika, jednym słowem czas poświęcony dziecku, które ma możliwość wyboru nie tylko mediów, ale też innych ciekawych zajęć.

Izabela Zimnicka- Maculewicz8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Niepożądane zachowania dzieci i młodzieży

W swojej pracy zawodowej lub też życiu codziennym spotykamy się z różnymi trudnymi reakcjami dzieci, które w ogólnym ujęciu można rozumieć jako „zachowanie niepokojące”. Impulsywność reakcji w odpowie

Comments


bottom of page