Diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu
Drogi Rodzicu!
„To właśnie Ty jesteś osobą, która codziennie obserwuje, jak Twój maluszek pokonuje kolejne szczeble w rozwoju i odkrywa świat. Dzięki temu, często instynktownie, czujesz, gdy coś z dzieckiem jest nie tak, choć nie zawsze potrafisz to precyzyjnie opisać. Jeśli więc coś Cię niepokoi w rozwoju Twojego dziecka, zapytaj o to lekarza lub psychologa. Drąż temat. Nie daj się zbyć!
Na stronie http://badabada.pl możesz przeczytać o kluczowych kompetencjach społecznych, które Twoje dziecko powinno osiągnąć przed ukończeniem drugiego roku życia. Zapoznaj się z tymi informacjami zanim wybierzesz się do specjalisty. Materiały na ten temat znajdują się TUTAJ. Polecamy badanie przesiewowe. Stworzone w celu oceny ryzyka wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu. Pozwala ono na wstępną ocenę prawidłowości rozwoju dziecka w zakresie umiejętności społecznych oraz umiejętności komunikowania się.
M-CHAT-R jest kwestionariuszem, który może wypełnić rodzic dziecka w wieku od 16 do 30 miesiąca życia. Można go wypełnić on-line TUTAJ lub wydrukować plik TUTAJ i wypełnić na kartce. Kwestionariusz M-CHAT-R pozwala na ocenę, czy ryzyko wystąpienia u dziecka zaburzeń ze spektrum autyzmu jest niskie, średnie lub wysokie. Jeśli kwestionariusz jest wypełniany on-line, informację o wyniku badania uzyskuje się natychmiast. W przypadku wypełniania ręcznie na kartce wynik należy samemu policzyć. Jeśli ryzyko wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu jest niskie, nie ma powodu do niepokoju (warto powtórzyć badanie jeśli dziecko w momencie wypełnienia kwestionariusza nie miało jeszcze dwóch lat). Jeśli ryzyko zaburzeń ze spektrum autyzmu jest wysokie, należy jak najszybciej zgłosić się do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej lub do ośrodka zajmującego się diagnozowaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu (lista niektórych palcówek z poszczególnych województw jest dostępna TUTAJ) „
I co dalej? Jak możesz uzyskać pomoc dla siebie i swojego dziecka?
Psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dokonuje wstępnej diagnozy ryzyka występowania zaburzeń ze spektrum autyzmu. Po uzyskaniu pisemnej opinii, rodzic wraz z dzieckiem może udać się do psychiatry dziecięcego w celu potwierdzenia bądź wykluczenia podejrzewanych zaburzeń. Na wizytę przygotujemy dla Ciebie odpowiednią opinię z wynikami przeprowadzonych u nas badań. W sytuacji postawienia diagnozy masz prawo uzyskać bezpłatną, specjalistyczną pomoc. Aby Twoje dziecko zakwalifikowane zostało na odpowiednią terapię należy złożyć wniosek do naszej Poradni, z prośbą o wydanie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania. Wówczas diagnoza psychologiczna zostaje uzupełniona o diagnozę logopedyczna i pedagogiczną. Na podstawie przeprowadzonych badań, wywiadu z rodzicem, zaświadczenia od lekarza psychiatry, Zespół Orzekający PPP wydaje dokument, w którym określa:
-
na jakim poziomie rozwoju jest Twoje dziecko;
-
jakie są jego aktualne potrzeby;
-
co stanowi trudność w funkcjonowaniu dziecka na co dzień;
-
jakie formy terapii są wskazane w celu stymulowania rozwoju Twojego dziecka;
-
w jaki sposób możesz wspierać jego rozwój w domu.
Przykładowe formy terapii dostępne w OREW w Nidzicy, zajmującego się pomocą dzieciom w ramach wczesnego wspomagania to np.: terapia logopedyczna, terapia pedagogiczna z elementami terapii behawioralnej, terapia integracji sensorycznej, terapia ręki. W razie potrzeby Ty, jako rodzic możesz również uzyskać wsparcie psychologiczne.
A co jeśli Twoje dziecko ma postawioną diagnozę w wieku przedszkolnych lub uczęszcza już do szkoły?
Jeśli Twoje dziecko ma już podstawioną diagnozę u lekarza psychiatry, możecie udać się do naszej Poradni z wnioskiem o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Do uzupełnionego wniosku należy dołączyć zaświadczenia lekarskie. Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przeprowadza badanie, na podstawie którego wydaje dokument zawierający wskazówki do pracy z dzieckiem w domu, szkole/przedszkolu, a także określa najlepsze dla ucznia formę kształcenia. Orzeczenie warto dostarczyć placówce edukacyjnej, do której uczęszcza twoje dziecko. Na jego podstawie otrzyma odpowiednie wsparcie.